MORFÍN | HISTÓRIA | CHÉMIA | FARMAKOLÓGIA | DÁVKOVANIE | FARMAKOKINETIKA | ÓPIUM

 

 

 
 
  Dávkovanie

Dávkovanie môže byť individuálne, takže nie je možné presne povedať, aké by malo byť. Vždy ho určuje lekár v závislosti od spôsobu a dôvodu použitia. Taká referenčná dávka pre dospelých je pri orálnej podobe (tablety, orálny roztok - kvapky alebo sirup) a rektálnej podobe (čapíky alebo mikroklysma) asi tých 5 až 30 mg soli morfínu po 4 hodinách; individuálne môže byť dostatočná alebo potrebná dávka aj nižšia alebo vyššia.
- orálne použitie (retardované formy, s pozvoľným alebo riadeným uvoľňovaním morfínu): zvyčajne 10-100 mg soli morfinia po 12 hodinách alebo 6x násobok individuálnej orálnej dávky neretardovanej formy denne rozdelených do dvoch rovnakých dávok po 12 hodinách, niektoré formy je možné podávať po 8 hodinách (3x denne), iné aj iba 1x denne (po 24 hodinách); denná dávka sa pohybuje v rozmedzí od 20 mg po stovky miligramov denne, zvyčajne však 60-400 mg denne.

Dávky je potrebné prispôsobiť stavu pacienta. Kachektickí ľudia, malé deti aj starší slabší jedinci, ako aj pre pacientov v šoku samozrejme nemôžu prijímať rovnaké dávky ako človek s rovnakým ochorením v produktívnom veku ako aj u silných jedincov. Pri zníženej obličkovej funkcii sa dávka znižuje na poli, pri zníženej pečeňovej funkcii sa predlžuje interval medzi dávkami 1,5 až 2krát. Pri dialýze nie je potrebné dávku upravovať, keďže o prečistenie krvi sa stará práve ona a nie je taká záťaž na tú jedinú obličku či oslabené obličky.


 

 
 
         

© všetky práva vyhradené . vytvorilo n-games.eu  Cyrix