MORFÍN | HISTÓRIA | CHÉMIA | FARMAKOLÓGIA | DÁVKOVANIE | FARMAKOKINETIKA | ÓPIUM

 

 

 
 
  Farmakologia

Morfín je jeden z najúšinnejších opioidov. Účinky morfgínu prebiehajú prewvažne v centrálnom nervovom systéme – mozog a miecha. Morfín je modelom silne účinných opioidov. Jeho účinky majú viac alebo menej vyjadrené všetky opiáty, ktoré sú používané v medicíne. Má celkovo agonistické účinky na opioidné receptory μ-(syn.: MOR), ktoré po pôosobení morfínu začnú byť okamžite aktívne. Tým sa teda dostáva po aplikovaní morfia do tela okamžitej reakcie na nervovú sústavu.
Ďalšie receptory, na ktoré sa dokáže morfín po aplikácií naviazať sú napríklad receptor typu κ-(syn.: KOR) a δ-(syn.: DOR), na ktorých sa taktiež prejavuje agonistickými účinkami, avšak s menším prejavom ako v prvom prípade pri receptore typu: μ-(syn.: MOR). Stále však ide o rovnaké receptory na ktoré sa bežne v organizžme viažu aj také látky ako endforín a enkefalin, látky ktoré prirodzene tlmia bolesť. Receptory sú teda, ako sa už dá chápať, práve tie, ktoré v tele prenášajú pocit bolesti, vnímajú ju a rozvádzajú.

Účinky morfínu v tele:
centrálne účinky:
- analgetické – tlmenie bolestí
- antinocicepčné – tlmenia nepríjemných pocitov
- sedatívne účinky – psychické upokojenie
- anxiolytické – odstraňovanie, alebo utlmovanie pocitov úzkosti a strachu
- iné psychotropné – euforizujúce, ale aj dysforizujúce účinky (vylepšenie aj zhíoršenie nálady), stlmenie dýchania, aj stlmenie kiašľajúcich reflexov, mióza – zúžia sa zrenice, čo je typický účinok opioidov. Zúžené zreničky sú však znakom aj iných látok opiátov. Môže spôsobovať poruchu termoregulácie tela. Nevoľnosť a vracanie, vyvolávanie rôznych zdravotných ťažkostí spôsobených užitím týchto látok.
Periférne účinky morfínu:

zápchy
spomalenie peristaltiky čriev – pohyblivosť a posúvanie potravy
uvoľnuje sa hystamín a vedie k rozširovaniu ciev
spôsobuje hypotenziu pri citlivých jedincoch
zvyšuje prekrvenie kože
bronchospazma (kŕčovité stiahnutie hladkého svalstva okolo priedušiek. To vedie ku ťažšiemu dýchaniu, ale účinky sa neprejavujú u väčšiny) a taktiež Morfín ovplyvňuje imunitný systém, zvierače tráviaceho ústrojenstva. Tieto všetky negatívne účinky sú však menej podstatné pri správnej miere a voči účinkom kladným.

Morfín sa podáva:
Morfín sa podáva pri tlmení neznesiteľných bolestiach po úrazoch, operáciách, vážnych zákrokoch, amputáciách, neznesiteľných bolestiach po strelných úrazoch, popáleninách a rôznych ďalších nehodách. Pri akútnych aj chronických problémoch. Pri chirurgických operáciách rôzneho druhu a pri infarkte myokardu. Ale taktiež pri predoperačnej príprave. Nehospodárna hyperventilácia sa dá čiastočne odstrániť morfínom. Ale tiež má účinok pri opuchoch pľúc. Kedysi sa využíval značne pri utlmovaní neznesiteľného nezastaviteľného kašľa alebo pri nezastaviteľných hnačkách, dnes už pre toto využitie nie je.
 

 
 
         

© všetky práva vyhradené . vytvorilo n-games.eu  Cyrix