MORFÍN | HISTÓRIA | CHÉMIA | FARMAKOLÓGIA | DÁVKOVANIE | FARMAKOKINETIKA | ÓPIUM

 

 

 
 
  História

Friedrich W. A. Sertürner (1783-1841) ako prvý izoloval morfín. Bol lekárnikom a stalo sa tak v roku 1804. Práve on ho aj pomenoval morphium. Názov plynul z pomenovania starogréckeho boha snov - Morphea. Názov morfín však liečivo získalo neskôr, keď sa alkaloidom pridáva na koniec slova ín. Úplne prvý krát sa použil morfín v Americkej občianskej vojne. Tam vraj dokázal počas vojny zachrániť až 400 000 životov.
V New Yorku – Brooklyne spoločnosť vyrábajúca drogistický tovar a narkotiká E.R. Squibb & Sons produkovala morfín vo veľkom pre armádne využitie v bojoch najväčších vojen. Morfín pre svoje využitie pri silných bolestiach a krvácaní dokázal zabrániť kolapsom organizmu, samovraždám z dôvodu poranenia, dokázal v mnohých prípadoch ešte dosieliť prežitie vojakov do príchodu lepšej lekárskej starostlivosti alebo pomohol oddialiť smrť.

Poznáme mnoho prípadov a poznáme to aj z historických filmov, kde sa ranený vojak doprosuje medika po morfiu. Morfium bolo známe svojimi účinkami každému, ako aj znesiteľné množstvo a množstvo odporúčané. Morfium sa stalo aj jednou z kosristí, po ktorej nepriatelia šli. O výbave padlých zdravotníkov sa našlo morfium často a najmä počas II. Svetovej vojny Nemci často nebrali ohľad na to, že na zdravotníkov sa neútočí.

Morfium má svoju svetlú históriu, no zároveň s ňou sa prelína aj tá temná, tmavá.

 
 
         

© všetky práva vyhradené . vytvorilo n-games.eu  Cyrix