MORFÍN | HISTÓRIA | CHÉMIA | FARMAKOLÓGIA | DÁVKOVANIE | FARMAKOKINETIKA | ÓPIUM

 

 

 
 
  Ópium

makovičkyÓpium pochádza z gréckeho slova opion = rastlinná šťava. Nezrelé makovice a sušené mlieko z nich je vlastne červenohnedá dreňj omamnej vône a horkej chuti, obsahujúca množstvo organických zlúčenín, kaučuky, rôzne živice, cukre a 35 alkaloidov, z ktorých je najdôležitejší práve morfín, kodeín, papaverín, thebain a narkotin. Opiáty ako heroín a morfín majú svoj výrazný účinok v kvapalnej forme pri aplikovaní do žily. V malých dávkach majú bolestiam utišujúci účinok, najmä morfín. Heroín prechádza k vlastnostiam zákernejším. Stredný príjem látok môže spôsobovať vázne psychické stavy, najmä heroín sa môže podpísať na doživotných následkoch zmýšľania, psychického stavu, celého tela. U oboch látok je aplikovanie vo vysokých dávkach smrteľné a u oboch vzniká závislosť.

Ópiom dnes žijú krajiny Stredného Východu a Ázie. Maku sa darí na celom svete, avšak svetová produkcia a najmä zákony ho umožňujú v takej miere pestovať len niekde. Ópium má vysoký význam v lekárstve, avšak je veľkým predmetom zneužívania, zneužíva sa pre výrobu narkotík, drog, omanmných látok, alebo ak chcete drogového zlata. Jeho pôvod sa odhaduje niekde vdo oblasti thajskobarmských hraníc. Thajsko a Barma sú teda kolískou pestovateľov ópia. Dodnes sa tam pestuje ópium ba sa dokonca miestne polomilitantné aktivistické skupiny snažia pestovať ópium tak, aby nebolo vystopovateľné armádou, zasejú ho medzi klasickú zeleninu a iné rastliny, ktoré sa ťahajú do výšky. Majú síce problém so zberom úrody a hľadaním makovíc oni sami, no obchod je to stále výnosný a riziká vysoké. Títo ich však používajú na výrobu heroínu. Tablety YaBa sú práve z tejto oblasti a vo svetovej spotrebe sú čoraz žiadanejšie. Obchod s drogami sa však v poslednom čase presúva do Afganistanu, najmä čo sa produkcie a pestovania týka.
Podľa odhadov Programu pre kontrolu drog OSN klesla v uplynulých 4 rokoch produkcia surového ópia v Barme o celých 40% z približne 1700 ton na len 1000 ton ročne. Pre výrobu jednej tony heroínu je potrebných asi 10 ton surového ópia. Spôsobilo to viacero vplyvov, kontroly, počasie v tejto oblasti a taktiež zákroky armády. Nech si však tvrdia mnohí čo chcú, v častých prípadoch sda stáva, že samotná armáda pomôže a stará sa o niektoré polia, vysoké peniaze, ktoré plynú z tohto obchodu dokážu presvedčiť aj politikov. Tvoria sa drogové cesty, drogy vo veľkom putujú cez Malajziu do celého sveta, prípadne priamo do Austrálie. Dopyt je vyšší ako je ponuka, preto sa drogoví magnáti nemusia báť o svoju budúcnosť a najmä odbyt. Musia však vymýšľať stále nové a nové cesty pre úspešnosť policajných razií a colných kontrol.

Žiaľ, drogy sú stále medzi nami, nie je problém sa k nim dostať vo väčších mestách a polícia by mala tvrdšie zakročiť voči tým, čo očividne majú v drogách prsty a pracujú s nimi. Ak však majú drogoví bossovia prsty v prístavoch, doprave aj v polícií, zostanú nekontrolovaní.

 
 
         

© všetky práva vyhradené . vytvorilo n-games.eu  Cyrix